Soğuk algınlığı, bebeğinizin veya çocuğunuzun burnunun ve boğazının viral bir enfeksiyonudur. Soğuk algınlığının ana belirtileri burun akıntısı ve tıkanıklıktır. Bebekler, kısmen diğer büyük çocukların yanında oldukları için özellikle soğuk algınlığına karşı hassastırlar. Ayrıca, pek çok yaygın enfeksiyona karşı henüz bağışıklık geliştirmediler; Yaşamın ilk yılında çoğu bebek soğuk algınlığına yakalanır. Bebeklerde soğuk algınlığı tedavisi, sıvı sağlamak, havayı nemli tutmak ve burun yollarının açık kalmasına yardımcı olmak gibi semptomların giderilmesini içerir. Çok küçük bebekler, krup, zatürre veya daha ciddi hastalıkları olmadığından emin olmak için ilk nezle belirtisinde bir doktora görünmelidir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Soğuk Belirtileri

Soğuk algınlığının birden fazla semptomu vardır ve bu semptomların şiddeti çocuğunuzda değişiklik gösterebilir. Tipik belirtiler şunlardır:

 • Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı,
 • İlk başta şeffaf olabilen ancak kalınlaşabilen, sarıya veya yeşile dönüşebilen burun akıntısı,
 • Ateş,
 • Hapşırmayın,
 • Öksürük,
 • İştah azalması,
 • Sinirlilik,
 • Uyumakta zorluk,
 • Buz tıkanıklığı nedeniyle emzirme veya biberonla besleme ile ilgili sorun.

Çocuğumu Belirtiler İçin Ne Zaman Doktora Götürmeliyim?

Bebeğinizin bağışıklık sisteminin olgunlaşması için zamana ihtiyacı olacaktır. Bebeğinizin burun kanaması komplike değilse, 10 ila 14 gün içinde düzelmelidir. Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse, belirtiler başlar başlamaz bir doktora danışın. Yeni doğan bebeğinizin ateşi varsa, daha ciddi bir hastalık olmadığından emin olmak için bir doktora görünün. Çoğu soğuk algınlığı can sıkıcı ve geçicidir, ancak çocuğunuzun semptomlarını dikkatle izlemek faydalı olacaktır.

Bebeğiniz 3 aylık veya daha büyükse ve aşağıdaki koşullara sahipse doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun:

 • Bebeğini her zamanki kadar ıslatmazsa,
 • 38’den yüksek ateş varsa derece,
 • Kulak ağrınız var gibi görünüyorsa ve alışılmadık derecede sinirliyseniz,
 • Kırmızı gözler, sarı veya yeşilimsi akıntı varsa,
 • Nefes almakta zorlanıyorsa,
 • Sürekli öksürüğünüz varsa,
 • Birkaç gün boyunca kalın, yeşil bir burun akıntınız varsa,
 • Alışılmadık veya endişe verici ağlama gibi sizi endişelendiren başka belirtileriniz varsa.

Bebeğinizde aşağıdaki durumlardan herhangi biri varsa hemen tıbbi yardım alın:

Emzirmeyi veya sıvı almayı reddediyor,

Kusturmaya veya ten renginde değişikliğe neden olacak kadar şiddetli öksürüğü varsa,

Kanlı balgam çıkarırsanız,

Nefes almakta zorlanıyorsanız veya dudaklarınızın çevresi mavimsiyse hemen tıbbi yardım almalısınız.

Bebeklerde ve Çocuklarda Soğuk Algınlığının Nedenleri

Soğuk algınlığı, 100’den fazla virüsten birinin neden olduğu bir burun ve boğaz enfeksiyonudur (üst solunum yolu enfeksiyonu). Rinovirüsler, bu duruma neden olan yaygın virüslerdir.

Bir virüs kaptığınızda, bebeğiniz genellikle o virüse karşı bağışıklık kazanır. Ancak birçok virüs soğuk algınlığına neden olduğu için bebeğiniz hayatı boyunca yılda birkaç kez birçok soğuk algınlığına yakalanabilir. Ayrıca bazı virüsler kalıcı bağışıklık oluşturmaz.

Soğuk virüs bebeğinizin ağzına, burnuna veya gözlerine girer. Bebeğiniz virüsü aşağıdaki şekillerde kapabilir:

Hava: Hasta biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda virüs doğrudan bebeğinize yayılabilir.

Doğrudan iletişim: Bebeğinizin ellerine dokunan soğuk algınlığı olan biri, gözlerine, burnuna veya ağzına dokunduktan sonra enfekte olabilen bir soğuk algınlığıİngiltere virüsü bebeğinize bulaştırabilir.

Kirlenmiş yüzeyler: Bazı virüsler yüzeylerde iki saat veya daha uzun süre yaşar. Bebeğiniz, bir oyuncak gibi kirlenmiş bir yüzeye dokunarak virüsü kapabilir.

Risk faktörleri

Birkaç faktör bebeklerde soğuk algınlığı riskini artırabilir. Bu faktörler şunlardır:

Olgun olmayan bağışıklık sistemleri: Bebekler, kendilerine neden olan virüslerin çoğuna henüz maruz kalmadıkları veya bunlara karşı direnç geliştirmedikleri için doğal olarak soğuk algınlığı riski altındadır. . yayılma>

Diğer çocuklara maruz kalma: Bebekler, ellerini her zaman yıkamayan, öksürük ve hapşırıklarını örtmeyen diğer çocuklarla vakit geçiriyorsa, bu durum bebeğinizin üşütme riskini artırır. span>

Soğuk algınlığına yol açabilecek durumlar

Akut kulak enfeksiyonu (otitis media): Bu durum, soğuk algınlığının en sık görülen komplikasyonudur. Bakteriler veya virüsler kulak zarının arkasındaki boşluğa girdiğinde kulak enfeksiyonları meydana gelir.

Hırıltı: Çocuğunuzun astımı olmasa bile, soğuk algınlığı hırıltıyı tetikleyebilir. Çocuğunuzun astımı varsa soğuk algınlığı durumu daha da kötüleştirebilir.

Sinüzit: İyileşmeyen bir soğuk algınlığı sinüslerde ikincil bir enfeksiyona (sinüzit) yol açabilir.

Diğer ikincil enfeksiyonlar: Bunlara zatürre, bronşiolit ve krup dahildir. Bu tür enfeksiyonlar bir doktor tarafından değerlendirilmeyi gerektirir.

Soğuk algınlığını önlemenin yolları

Soğuk algınlığına karşı en iyi savunma sağduyu ve sık el yıkamadır.

Bebeğinizi hasta olan herkesten uzak tutun. Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa, hasta olan kimsenin sizi ziyaret etmesine izin vermeyin. Mümkünse, yeni doğan bebeğinizle toplu taşıma araçlarından ve toplu toplantılardan kaçının.

Bebeğinizi beslemeden veya bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi yıkayın. Sabun ve su yoksa alkol bazlı el mendilleri veya jeller kullanın.

Bebeğinizin oyuncaklarını ve emziklerini sık sık temizleyin.

Basit önleyici tedbirler soğuk algınlığını uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Oxşar Yazılar

Görüş və məlumat üçün.

Bizimlə əlaqə saxlayın (0850) 433-9393

Əlaqə